28 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów.
Jednak zanim sięgniemy po komiks może warto zapoznać się z historią tej specyficznej lektury, łączącej jedynie grafikę z tekstem ograniczonym do wypowiedzi bohaterów, a mimo to, tak zrozumiałej i potrafiącej zaciekawić oraz wywołać uśmiech lub zachwyt na twarzy czytelnika.
- Czy wiecie, że za protoplastę całego gatunku uznaje się powstałą w USA serię „The Yellow Kid” Richarda F. Outcaulta. Cykl składał się z ilustracji przeplatanych odcinkami, narysowanymi w sposób charakterystyczny dla komiksu, jaki znamy współcześnie (pojawiły się tzw. dymki). Bohaterem historyjki był mały chłopiec, ubrany w żółtą koszulę do kostek, na której autor wpisywał kwestie, wypowiadane przez niego.
- Czy wiecie, że za sprawą książki Seduction of the Innocent [Uwodzenie niewinnych] Federica Werthama, komiksy, a właściwie przekazywane w nich treści, zostały oskarżone o deprawację nieletnich i przyczynianie się do wzrostu przestępczości. Ostatecznie podkomisja senacka ds. przestępczości nieletnich zaleciła, by przemysł komiksowy dobrowolnie złagodził ich zawartość. Wydawcy, którzy przetrwali ten trudny okres, powołali do życia organizację Comics Magazine Association of America, która opracowała przepisy obowiązujące rynek komiksowy.
- Czy wiecie, że Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki autorzy słynnego „Jeża Jerzego”, komiksu przełomu XX i XXI w. skazali swojego bohatera na rozdwojenie jaźni, ponieważ przez jakiś czas publikowali równolegle historie dla dorosłych i dla dzieci (oczywiście te drugie w magazynie „Świerszczyk”). Wersja dla młodszych czytelników ukazuje uczynnego i sympatycznego bohatera, a jego zachowanie jest godne naśladowania. W przeciwieństwie do zbuntowanego, nie stroniącego od alkoholu jeża wersji dla dorosłych, którego przygody przepełnione przemocą i brutalnością poruszają tematykę społeczną.
O tym wszystkim i wielu innych ciekawostkach dowiecie się z książki Komiks na świecie i w Polsce Michała Traczyka.
Publikacja jest próbą opisania w prostej formie bogactwa świata komiksu.
W pierwszej części zaprezentowano bohaterów i superbohaterów, twórców i tendencje, a także perypetie komiksu. Ukazano narodziny undergroundu i nowych kierunków poszukiwań, które zaowocowały dziełami skoncentrowanymi na trudnych zagadnieniach, m.in. Holokauście, wojnie i chorobach.
Część druga poświęcona jest polskiemu komiksowi – od początków sięgających XIX wieku po czasy nam współczesne, zmieniające się dynamicznie i wypełnione głosami wielu młodych, utalentowanych twórców.
Zapraszam do lektury !